Zevnějšek koně
2. 4. 2007
Zevnějšek koně
1-hlava, 2-šíje, 3-hrdlo, 4-hrdelní brázda, 5-prsa, 6-kohoutek, 7-lopatka, 8-ramenní kloub (kloub ohbu), 9-rameno, 10-loket, 11-předloktí, 12-zápěstí, 13-záprstí (přední holeň), 14-spěnka, 15-korunka, 16-kopyto, 17-hřbet, 18-žebra, 19-hruď, 20-podžebří, 21-mečová krajina, 22-bedra, 23-hladová jamka, 24-slabiny, 25-pupeční krajina, 26-šourek (u klisen vemeno), 27-kříž, 28-hrbol kosti kyčelní, 29-záď, 30-hrbol kosti stehenní, 31-stehno, 32-předloktí (kalhoty), 33-zánártí (tarzus), 34-nárt (zadní holeň), 35-spěnka, 36-korunka, 37-kopyto, 38-ocas
Rámec těla
Rámec těla je rozličný u různých plemen a užitkových směrů. Rámec je poměr výšky těla k jeho délce. (hodnotíme ho podle pravoúhelníku, rovnoběžky procházejí půdou, nejnižším místem kohoutku a kolmicemi, spuštěnými z kloubu ohbu a hrbolu sedacího). Rozeznáváme rámec vysokého obdélníku, rámec nízkého obdélníku a rámec čtvercový.
Vysoký obdélník: vyskytuje se zřídka, především u orientálních koní a dále u amerických klusáků. Kůň je krátký. Tento rámec těla je normální u hříbat.
Nízký obdélník: Vyskytuje se u anglických plnokrevníků i polokrevníků a u plemen západních. Délka těla převládá nad výškou.
Čtvercový rámec: vyskytuje se u orientálních plemen, zvláště u klisen. Délka těla se rovná výšce. Klisny jsou vždy proti hřebcům relativně delší.
Pohlavní výraz
Každý z rodičů má mít jasný pohlavní výraz. Hřebci, kteří vypadají jako valaši nebo klisny, do chovu nepatří.
Pohlavní výraz nejlépe posoudíme podle utváření hlavy (výraz očí), krku a pánve. Hřebec má mít hřebčí temperament. Hlavu má hrubší, někdy mírně klabonosou
Tvary klisny jsou jemnější, lehčí, štíhlejší. Má jemnější rovnou hlavu, štíhlejší krk, dobře vyvinutou dlouhou pánev. Končetiny jsou vždy slabší, jemnější.
Plemeno
Jak již bylo řečeno, můžeme po prohlídce koně zařadit do jedné za skupiny plemen. Bude patřit buď do skupiny koní východních-stepních (teplokrevníci), západních (chladnokrevníci), nebo popřípadě severských. (viz. Skupiny koní)
Chceme-li koně k těžkému tahu, posuzujeme samozřejmě negativně příliv krve teplokrevné. Vybíráme-li sportovního koně k chovným účelům, pak bude nežádoucí příměs chladnokrevné krve.
Při zařazování jedinců do chovu musí být předloženo osvědčení o původu, podle kterého se nejlépe určí plemenná příslušnost vybíraného zvířete.