Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kůže a srst koně

2. 4. 2007

Kůže a srst koně


Kůže a srst chrání koně před vnějšími vlivy, jakými jsou počasí, původci chorob a znečištění životního prostředí. Jeho kůže funguje podobně jako kůže člověka, srst je však - jako kožešinový plášť - mnohem a mnohem účinnější.

Kůže - orgán, který chrání a informuje

Kůže je orgán, který nepřetržitě plní mnoho úkolů. V první řadě chrání tělo před vlivy okolního prostředí. Je to ale také důležitý smyslový orgán, který zvířeti předává informace z vnějšího světa.

Zvláštní velký ochranný obal
Kůže je vlastně velký obal, který tělo chrání před vnějšími vlivy. Zadržuje choroboplodné zárodky a škodlivé látky ze vzduchu a vytváří bariéru proti dešti, větru, slunci a chladu. Kroto toho se kůže stará také o to, aby se z těla neztrácelo nadměrné množství vody, soli a dalších důležitých látek.

Regulátor
Také vyrovnávání teploty mezi vnějším a vnitřním prostředím se děje prostřednictvím kůže. Je-li horko, stará se kůže o plynulé odvádění tepla ven a brání tak jeho přehřátí. Za chladného počasí se naopak stává pojistkou, aby tělesné teplo neunikalo do okolí a nehrozilo prochladnutí organismu.

Při pohledu zblízka
Na špinavé koně není možná až tak hezký pohled, ale přesto byste neměli svého koně čistit moc často, zvláště pokud hodně pobývá venku. Špína je totiž velmi dobrá ochranná vrstva.

Nenahraditelný smyslový orgán
V kůži se nachází hodně potních žláz. Když se kůň namáhá, produkují tyto žlázy pot, který se vypařuje, čímž koně ochlazuje. Navíc vylučují pachovou látku, která výrazně ovlivňuje chování koní. V kůži se také nacházejí chlupy. A nejsvrchnější vrstva kůže, epidermis, je orgán, který je protkán nesčetnými nervovými zakončeními. Ta koni předáají informace o teplu, chladu, doteku a dalších podnětech z okolí.

Mokrá srst - příčina nachlazení
Mokrá srst ztrácí svou ochrannou funkci, přestává izolovat. Kůň však patří k těm několika málo zvířatům, která se potí jako my lidé. Při práci v zimě, kdy mu tělo pokrývá hustá zimní srst, se kůň začne rychle potit. S potem tělo zároveň vydává také teplo, proto může kůň - díky tepelným ztrátám - snadno nastydnout. Je třeba tedy koně po ježdění přikrýt pokrývkou a tak dlouho ho provádět krokem, až mu srst opět uschne. Nadměrnému pocení můžete zabránit tím, že svého koně v zimě ostříháte.

Silná kůže nechrání před bolestí
Často se tvrdí, že koně nepociťují bolest, protože jejich kůži tvoří silná vrstva. To je absolutní nesmysl! Tloušťka kůže nemá s citlivostí vůbec co dělat, takže příměr o hroší kůži v praxi rozhodně neplatí. Slon nebo nosorožec cítí stejně tak dobře jako myš nebo jiné zvíře s tenkou kůží, prochází-li se mu po hřbetě moucha. Doteky, teplo, chlad nebo bolest jsou prostřednictvím receptorů (to jsou vjemové nervy v kůži) dále předávány do mozku. Koně mají stejné receptory jako lidé, a pociťují vnější vlivy podobně jako my.

Víte že...?
...vítr je nejnebezpečnější nepřítel koně? Jakmile se zvedne vítr, kůň se snaží uchýlit do bezpečí. Ve volné přírodě najde ochranu pod svahem, skalním převisem, u živého plotu nebo na kraji lesa. Na pastvišti potřebuje mít přístřešek nebo zeď, která by ho ochránila před nápory větru.

Srst - dodatečná ochrana

Pro koně neexistuje lepší plášť, než je jeho srst. Ta však chrání pouze tehdy, je-li špinavá. Každodenním čištěním se izolační účinnek srsti ztrácí.

Srst - zvláštní znak savců
Srst zvíře skvěle chrání před chladem, ale i před horkem a přílišným sluníčkem. V srsti se vytváří vrstva vzduchu, která přesně funguje na principu prachové podušky - stává se ochrannou zónou mezi kůží a vnějším prostředím. Vzduch je přece nejlepší izolace! Chlupy srsti jsou navíc potažené tukovou vrstvou, mazem. Srst je proto ještě nepromokavější než pláštěnka!

Hlavní nepřítel - vítr
Koně jsou tedy dobře chráněni před zimou a deětěm. Pouze prudký vítr dokáže srstí proniknout až ke kostem a zvířata mohou nastydnout. Na pastvě proto potřebují mít vždy přístřešek, kam se mohou uchýlit před nepřízní počasí. Nemá-li takový úkryt střechu, není to tak zlé. Zeď, živý plot nebo husté křoví se také hodí, protože dokáže zadrže nápory větru.

Špína - skvělá ochrana
Srst koně musí být mastná a špinavá, aby dobře chránila. Slepená a blátem zašpiněná srst dobře izoluje - udržuje teplo. Kromě toho voda také stéká po přirozených vírech v srsti. Špína také přebírá funkci přirozeného ochranného pláště. Stačí mít tento fakt stále na paměti a uvidíte, že se v praxi osvědčí. Stojí-li váš kůň i v chladných dnech na pastvě, nesmíte ho v žádném případě čistit; tím byste mu moc neprospěli. Určitě dá každý z nás přednost špinavému, ale zdravému koni před koněm sice čistým, ale nemocným!

Johan a Tomášek ze stájí Štětice

K tomu, aby váš kůň zůstal zdravý, musí pravidelně pečovat o svou kůži. Tuto povinnost může samozřejmě převzít i dobrý kamarád... :)